Pracownia rzeźby
Celina Cyganik – absolwentka wydziału rzeźby ASP w Krakowie. W Liceum plastycznym w Żorach prowadzi pracownię rzeźby.
Inspiracją jej twórczości jest koncepcja światła i ciemności zarówno w dosłownym jak i metaforycznym aspekcie. Dużą rolę w jej twórczości pełni także folklor - zwłaszcza rodzimy. Oprócz form przestrzennych, Celina interesuje się sztuką sekwencyjną.
Jej prace były częścią wystaw zbiorowych, zarówno rzeźbiarskich jak i komiksowych, w tym: "na nieznanym szlaku" w galerii Vauxhall w Krzeszowicach, „Mniej-więcej” w Młynie Zabierzów, Salon Stripa w Serbii czy Fummeto Comix Festiwal w Szwajcarii.
PRACOWNIA RZEŹBY
Celem pracowni rzeźby, oprócz przybliżenia uczniom podstaw technologii rzeźbiarskiej, jest wyćwiczenie u uczniów wyobraźni przestrzennej jak i wsparcie ich podczas procesu twórczego od szkicu rysunkowego po realizację przestrzenną.
Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna, lecz ich wspólnym mianownikiem jest artystyczna interpretacja otaczającego uczniów świata: natury, uczuć, struktury języka, etc.
Pracownia rysunku
i malarstwa
Katarzyna Wieczorek - artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, magister sztuki; nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Żorach oraz w Wodzisławiu Śląskim, absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (studia magisterskie), laureatka stypendium Ministra Edukacji Narodowej 2007 r., czynnie działająca w wielu kołach naukowych (wystąpienia na konferencjach naukowych i publikacje), autorka wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Od maja 2015 roku współtworzy „Słoneczną Galerię”, będącą projektem „Urtica Dzieciom”, prowadząc cykliczne warsztaty plastyczne w GCZD w Katowicach na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, animując działania plastyczne, które wspierają małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
W swojej twórczości malarskiej zajmuje się szczególnie zagadnieniem światła, które modeluje formę, nadając jej charakter bliskości i atmosferę tajemnicy.
Ważniejsze wystawy:
indywidualne:
2012 Galeria MDK w Mikołowie – Malarstwo
2012 Galeria Pod Czaplą w Bytomiu – Malarstwo
zbiorowe:
2018 Konotacje – wystawa twórczości nauczycieli Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim
2014 VIII Konfrontacje Nauczycieli: Galeria MDK Łaziska Górne
2014 Wystawa podyplomowa w BWA w Katowicach
2013 Udział w wystawie pracowni rysunku prof. Lintnera w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2013 Wystawa pracowni malarstwa prof. J. Rykały w Galerii w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2012 Galeria MDK w Mikołowie – 7 studentek ASP w Katowicach
2011 Udział w wystawie rysunku studentów ASP w Katowicach w Jarosławiu
2011 Galeria ASP w Katowicach w Rondzie Sztuki Obszary Rysunku
2009 Udział w wystawie w Galerii Audialnia w Krakowie
Publikacje m.in. w monografiach tematycznych: Intymność wyrażona, Zwierzęta i ludzie. Juliusz Słowacki – u stóp pomnika; Udział w konferencjach naukowych:
Zoofilologia UŚ 2010, Co z tym odbiorcą? Interdyscyplinarny obraz odbiorcy sztuki z punktu widzenia twórców i badaczy, UA, UAM Poznań 2011, Mit początku, mit drogi. Analiza historyczna, społeczna i kulturowa, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w Świeradowie Zdroju 2008
PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu.
Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum plastycznym. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak kompozycja, konstrukcja, forma, bryła, faktura, światłocień, przestrzeń, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorę.
W trakcie zajęć w pracowni oraz w plenerze powstają prace, które ukazują niepowtarzalny i oryginalny talent każdego z uczniów
Pracownia ceramiki
Małgorzata Szram, urodziła się w 1989r w Krakowie. W 2009 ukończyła Liceum plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem na specjalności rzeźba. W 2012r obroniła prace licencjacką z grafiki w pracowni prof. Krzysztofa Tomalskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Nowym Sączu.
W 2015r. ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Joanny Piech – Kalarus, oraz projektowania graficznego u dr hab. Stefana Lechwara. Aktualnie jest doktorantką na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
W swojej działalności artystycznej zajmuje się ceramiką, fotografią, litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, często tworząc własne. Zwykle punktem wyjścia dla jej prac, jest przyroda i kontakt człowieka z nią. Posiada również doświadczenie w organizowaniu różnego typu działań artystycznych takich jak plenery, warsztaty, performance. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, a swoją pierwszą indywidualną wystawą debiutowała w 2015 roku w Małej Galerii w Nowym Sączu.
PRACOWNIA CERAMIKI
Celem nauczania przedmiotu Ceramika Artystyczna jest kształcenie umiejętności świadomego i precyzyjnego poruszania się w przestrzeni działań rzeźbiarskich i projektowych. Zajęcia pozwalają na zapoznanie się z materiałami i technikami z zakresu ceramiki użytkowej i unikatowej, uczą właściwego wyboru narzędzi i posługiwania się różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego. Poprzez działania warsztatowe i twórcze uczeń rozwija przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę i materiał rzeźbiarski. Zdobyte umiejętności doskonale przygotowują absolwentów do egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne.
Pracownia projektowania graficznego
i fotografii
JERZY RUPIK, doktor sztuki, absolwent studiów magisterskich na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projektant, fotograf, brał udział w wielu wystawach wystawach zbiorowych między innymi: wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu, oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.
Nagrody i wyróżnienia: w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na logo Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii w Toruniu, w 2006 nagrodę specjalną za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TaMga - INTERNATIONAL TRADE MARK CONTEST w Nowosybirsku, w 2007 roku - pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, w 2012 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna za projekt parku 12 kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w 2015 zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na Projekt Koncepcji Artystycznej „Budowy Trasy Pamięci” poświęconej pamięci ofiar katastrof górniczych.
PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO I FOTOGRAFII
Projektowanie graficzne - specjalizacja interdyscyplinarna związana z tworzeniem różnych form prezentacji oraz informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, projektowaniem stron internetowych, ilustracji, typografii, kaligrafii, opakowań, animacji. Program nauczania przygotowuje ucznia do pracy w studiach reklamowych, instytucjach kultury lub do prowadzenia własnej działalności projektowej. Absolwent specjalizacji projektowanie graficzne może również kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
Fotografia artystyczna – uczeń zdobywa umiejętności prawidłowego komponowania i naświetlania zdjęć oraz stosowania nowoczesnych technik cyfrowych i multimedialnych. Uczniowie mają do dyspozycji w kompleksowo wyposażone studio fotograficzne, w którym mogą realizować zaawansowane projekty fotograficzne. Specjalizacja - fotografia umożliwia podjęcie pracy w studiach fotograficznych, instytucjach kultury oraz prowadzenie własnej działalności. Absolwent może kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
© Liceum Plastyczne w Żorach. All rights reserved.
Pracownia rzeźby
Celina Cyganik – absolwentka wydziału rzeźby ASP w Krakowie. W Liceum plastycznym w Żorach prowadzi pracownię rzeźby.
Inspiracją jej twórczości jest koncepcja światła i ciemności zarówno w dosłownym jak i metaforycznym aspekcie. Dużą rolę w jej twórczości pełni także folklor - zwłaszcza rodzimy. Oprócz form przestrzennych, Celina interesuje się sztuką sekwencyjną.
Jej prace były częścią wystaw zbiorowych, zarówno rzeźbiarskich jak i komiksowych, w tym: "na nieznanym szlaku" w galerii Vauxhall w Krzeszowicach, „Mniej-więcej” w Młynie Zabierzów, Salon Stripa w Serbii czy Fummeto Comix Festiwal w Szwajcarii.
PRACOWNIA RZEŹBY
Celem pracowni rzeźby, oprócz przybliżenia uczniom podstaw technologii rzeźbiarskiej, jest wyćwiczenie u uczniów wyobraźni przestrzennej jak i wsparcie ich podczas procesu twórczego od szkicu rysunkowego po realizację przestrzenną.
Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna, lecz ich wspólnym mianownikiem jest artystyczna interpretacja otaczającego uczniów świata: natury, uczuć, struktury języka, etc.
Pracownia rysunku
i malarstwa
Katarzyna Wieczorek - artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, magister sztuki; nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Żorach oraz w Wodzisławiu Śląskim, absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (studia magisterskie), laureatka stypendium Ministra Edukacji Narodowej 2007 r., czynnie działająca w wielu kołach naukowych (wystąpienia na konferencjach naukowych i publikacje), autorka wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Od maja 2015 roku współtworzy „Słoneczną Galerię”, będącą projektem „Urtica Dzieciom”, prowadząc cykliczne warsztaty plastyczne w GCZD w Katowicach na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, animując działania plastyczne, które wspierają małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
W swojej twórczości malarskiej zajmuje się szczególnie zagadnieniem światła, które modeluje formę, nadając jej charakter bliskości i atmosferę tajemnicy.
Ważniejsze wystawy:
indywidualne:
2012 Galeria MDK w Mikołowie – Malarstwo
2012 Galeria Pod Czaplą w Bytomiu – Malarstwo
zbiorowe:
2018 Konotacje – wystawa twórczości nauczycieli Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim
2014 VIII Konfrontacje Nauczycieli: Galeria MDK Łaziska Górne
2014 Wystawa podyplomowa w BWA w Katowicach
2013 Udział w wystawie pracowni rysunku prof. Lintnera w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2013 Wystawa pracowni malarstwa prof. J. Rykały w Galerii w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2012 Galeria MDK w Mikołowie – 7 studentek ASP w Katowicach
2011 Udział w wystawie rysunku studentów ASP w Katowicach w Jarosławiu
2011 Galeria ASP w Katowicach w Rondzie Sztuki Obszary Rysunku
2009 Udział w wystawie w Galerii Audialnia w Krakowie
Publikacje m.in. w monografiach tematycznych: Intymność wyrażona, Zwierzęta i ludzie. Juliusz Słowacki – u stóp pomnika; Udział w konferencjach naukowych:
Zoofilologia UŚ 2010, Co z tym odbiorcą? Interdyscyplinarny obraz odbiorcy sztuki z punktu widzenia twórców i badaczy, UA, UAM Poznań 2011, Mit początku, mit drogi. Analiza historyczna, społeczna i kulturowa, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w Świeradowie Zdroju 2008
PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu.
Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum plastycznym. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak kompozycja, konstrukcja, forma, bryła, faktura, światłocień, przestrzeń, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorę.
W trakcie zajęć w pracowni oraz w plenerze powstają prace, które ukazują niepowtarzalny i oryginalny talent każdego z uczniów
Pracownia ceramiki
Małgorzata Szram, urodziła się w 1989r w Krakowie. W 2009 ukończyła Liceum plastyczne
im. Antoniego Kenara w Zakopanem na specjalności rzeźba. W 2012r obroniła prace licencjacką
z grafiki w pracowni prof. Krzysztofa Tomalskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Nowym Sączu.
W 2015r. ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, otrzymując dyplom
z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Joanny Piech – Kalarus, oraz projektowania graficznego u dr hab. Stefana Lechwara. Aktualnie jest doktorantką na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
W swojej działalności artystycznej zajmuje się ceramiką, fotografią, litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, często tworząc własne. Zwykle punktem wyjścia dla jej prac, jest przyroda i kontakt człowieka z nią. Posiada również doświadczenie w organizowaniu różnego typu działań artystycznych takich jak plenery, warsztaty, performance. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, a swoją pierwszą indywidualną wystawą debiutowała w 2015 roku w Małej Galerii w Nowym Sączu.
PRACOWNIA CERAMIKI
Celem nauczania przedmiotu Ceramika Artystyczna jest kształcenie umiejętności świadomego i precyzyjnego poruszania się w przestrzeni działań rzeźbiarskich i projektowych. Zajęcia pozwalają na zapoznanie się z materiałami i technikami z zakresu ceramiki użytkowej i unikatowej, uczą właściwego wyboru narzędzi i posługiwania się różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego. Poprzez działania warsztatowe i twórcze uczeń rozwija przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę i materiał rzeźbiarski. Zdobyte umiejętności doskonale przygotowują absolwentów do egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne.
Pracownia projektowania graficznego i fotografii
JERZY RUPIK, doktor sztuki, absolwent studiów magisterskich na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projektant, fotograf, brał udział w wielu wystawach wystawach zbiorowych między innymi:
wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu, oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.
Nagrody i wyróżnienia: w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na logo Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii w Toruniu, w 2006 nagrodę specjalną za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TaMga - INTERNATIONAL TRADE MARK CONTEST w Nowosybirsku, w 2007 roku - pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, w 2012 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna za projekt parku 12 kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w 2015 zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na Projekt Koncepcji Artystycznej „Budowy Trasy Pamięci” poświęconej pamięci ofiar katastrof górniczych.
PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO I FOTOGRAFII
Projektowanie graficzne - specjalizacja interdyscyplinarna związana z tworzeniem różnych form prezentacji oraz informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, projektowaniem stron internetowych, ilustracji, typografii, kaligrafii, opakowań, animacji. Program nauczania przygotowuje ucznia do pracy w studiach reklamowych, instytucjach kultury lub do prowadzenia własnej działalności projektowej. Absolwent specjalizacji projektowanie graficzne może również kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
Fotografia artystyczna – uczeń zdobywa umiejętności prawidłowego komponowania i naświetlania zdjęć oraz stosowania nowoczesnych technik cyfrowych i multimedialnych. Uczniowie mają do dyspozycji w kompleksowo wyposażone studio fotograficzne, w którym mogą realizować zaawansowane projekty fotograficzne. Specjalizacja - fotografia umożliwia podjęcie pracy w studiach fotograficznych, instytucjach kultury oraz prowadzenie własnej działalności. Absolwent może kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
© Liceum Plastyczne w Żorach. All rights reserved.
Pracownia rzeźby
Celina Cyganik – absolwentka wydziału rzeźby ASP w Krakowie. W Liceum plastycznym w Żorach prowadzi pracownię rzeźby.
Inspiracją jej twórczości jest koncepcja światła i ciemności zarówno w dosłownym jak i metaforycznym aspekcie. Dużą rolę w jej twórczości pełni także folklor - zwłaszcza rodzimy. Oprócz form przestrzennych, Celina interesuje się sztuką sekwencyjną.
Jej prace były częścią wystaw zbiorowych, zarówno rzeźbiarskich jak i komiksowych, w tym: "na nieznanym szlaku" w galerii Vauxhall w Krzeszowicach, „Mniej-więcej” w Młynie Zabierzów, Salon Stripa w Serbii czy Fummeto Comix Festiwal w Szwajcarii.
PRACOWNIA RZEŹBY
Celem pracowni rzeźby, oprócz przybliżenia uczniom podstaw technologii rzeźbiarskiej, jest wyćwiczenie u uczniów wyobraźni przestrzennej jak i wsparcie ich podczas procesu twórczego od szkicu rysunkowego po realizację przestrzenną. Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna, lecz ich wspólnym mianownikiem jest artystyczna interpretacja otaczającego uczniów świata: natury, uczuć, struktury języka, etc.
Pracownia rysunku
i malarstwa
Katarzyna Wieczorek - artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, magister sztuki; nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Żorach oraz w Wodzisławiu Śląskim, absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (studia magisterskie), laureatka stypendium Ministra Edukacji Narodowej 2007 r., czynnie działająca w wielu kołach naukowych (wystąpienia na konferencjach naukowych i publikacje), autorka wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Od maja 2015 roku współtworzy „Słoneczną Galerię”, będącą projektem „Urtica Dzieciom”, prowadząc cykliczne warsztaty plastyczne w GCZD w Katowicach na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, animując działania plastyczne, które wspierają małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
W swojej twórczości malarskiej zajmuje się szczególnie zagadnieniem światła, które modeluje formę, nadając jej charakter bliskości i atmosferę tajemnicy.
Ważniejsze wystawy:
indywidualne:
2012 Galeria MDK w Mikołowie – Malarstwo
2012 Galeria Pod Czaplą w Bytomiu – Malarstwo
zbiorowe:
2018 Konotacje – wystawa twórczości nauczycieli Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim
2014 VIII Konfrontacje Nauczycieli: Galeria MDK Łaziska Górne
2014 Wystawa podyplomowa w BWA w Katowicach
2013 Udział w wystawie pracowni rysunku prof. Lintnera w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2013 Wystawa pracowni malarstwa prof. J. Rykały w Galerii w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2012 Galeria MDK w Mikołowie – 7 studentek ASP w Katowicach
2011 Udział w wystawie rysunku studentów ASP w Katowicach w Jarosławiu
2011 Galeria ASP w Katowicach w Rondzie Sztuki Obszary Rysunku
2009 Udział w wystawie w Galerii Audialnia w Krakowie
Publikacje m.in. w monografiach tematycznych: Intymność wyrażona, Zwierzęta i ludzie. Juliusz Słowacki – u stóp pomnika; Udział w konferencjach naukowych:
Zoofilologia UŚ 2010, Co z tym odbiorcą? Interdyscyplinarny obraz odbiorcy sztuki z punktu widzenia twórców i badaczy, UA, UAM Poznań 2011, Mit początku, mit drogi. Analiza historyczna, społeczna i kulturowa, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w Świeradowie Zdroju 2008
PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu.
Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum plastycznym. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak kompozycja, konstrukcja, forma, bryła, faktura, światłocień, przestrzeń, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorę.
W trakcie zajęć w pracowni oraz w plenerze powstają prace, które ukazują niepowtarzalny i oryginalny talent każdego z uczniów
Pracownia ceramiki
Małgorzata Szram, urodziła się w 1989r w Krakowie. W 2009 ukończyła Liceum plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem na specjalności rzeźba. W 2012r obroniła prace licencjacką z grafiki w pracowni prof. Krzysztofa Tomalskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Nowym Sączu.
W 2015r. ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Joanny Piech – Kalarus, oraz projektowania graficznego u dr hab. Stefana Lechwara. Aktualnie jest doktorantką na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
W swojej działalności artystycznej zajmuje się ceramiką, fotografią, litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, często tworząc własne. Zwykle punktem wyjścia dla jej prac, jest przyroda i kontakt człowieka z nią. Posiada również doświadczenie w organizowaniu różnego typu działań artystycznych takich jak plenery, warsztaty, performance. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, a swoją pierwszą indywidualną wystawą debiutowała w 2015 roku w Małej Galerii w Nowym Sączu.
PRACOWNIA CERAMIKI
Celem nauczania przedmiotu Ceramika Artystyczna jest kształcenie umiejętności świadomego i precyzyjnego poruszania się w przestrzeni działań rzeźbiarskich i projektowych. Zajęcia pozwalają na zapoznanie się z materiałami i technikami z zakresu ceramiki użytkowej i unikatowej, uczą właściwego wyboru narzędzi i posługiwania się różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego. Poprzez działania warsztatowe i twórcze uczeń rozwija przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę i materiał rzeźbiarski. Zdobyte umiejętności doskonale przygotowują absolwentów do egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne.
Pracownia projektowania graficznego i fotografii
JERZY RUPIK, doktor sztuki, absolwent studiów magisterskich na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projektant, fotograf, brał udział w wielu wystawach wystawach zbiorowych między innymi:
wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu, oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.
Nagrody i wyróżnienia: w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na logo Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii w Toruniu, w 2006 nagrodę specjalną za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TaMga - INTERNATIONAL TRADE MARK CONTEST w Nowosybirsku, w 2007 roku - pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, w 2012 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna za projekt parku 12 kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w 2015 zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na Projekt Koncepcji Artystycznej „Budowy Trasy Pamięci” poświęconej pamięci ofiar katastrof górniczych.
PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO I FOTOGRAFII
Projektowanie graficzne - specjalizacja interdyscyplinarna związana z tworzeniem różnych form prezentacji oraz informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, projektowaniem stron internetowych, ilustracji, typografii , kaligrafii, opakowań, animacji. Program nauczania przygotowuje ucznia do pracy w studiach reklamowych, instytucjach kultury lub do prowadzenia własnej działalności projektowej. Absolwent specjalizacji projektowanie graficzne może również kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
Fotografia artystyczna – uczeń zdobywa umiejętności prawidłowego komponowania i naświetlania zdjęć oraz stosowania nowoczesnych technik cyfrowych i multimedialnych. Uczniowie mają do dyspozycji w kompleksowo wyposażone studio fotograficzne, w którym mogą realizować zaawansowane projekty fotograficzne. Specjalizacja - fotografia umożliwia podjęcie pracy w studiach fotograficznych, instytucjach kultury oraz prowadzenie własnej działalności. Absolwent może kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
© Liceum Plastyczne w Żorach. All rights reserved.
Pracownia rzeźby
Celina Cyganik – absolwentka wydziału rzeźby ASP w Krakowie. W Liceum plastycznym w Żorach prowadzi pracownię rzeźby.
Inspiracją jej twórczości jest koncepcja światła i ciemności zarówno w dosłownym jak i metaforycznym aspekcie. Dużą rolę w jej twórczości pełni także folklor - zwłaszcza rodzimy. Oprócz form przestrzennych, Celina interesuje się sztuką sekwencyjną.
Jej prace były częścią wystaw zbiorowych, zarówno rzeźbiarskich jak i komiksowych, w tym: "na nieznanym szlaku" w galerii Vauxhall w Krzeszowicach, „Mniej-więcej” w Młynie Zabierzów, Salon Stripa w Serbii czy Fummeto Comix Festiwal w Szwajcarii.
PRACOWNIA RZEŹBY
Celem pracowni rzeźby, oprócz przybliżenia uczniom podstaw technologii rzeźbiarskiej, jest wyćwiczenie u uczniów wyobraźni przestrzennej jak i wsparcie ich podczas procesu twórczego od szkicu rysunkowego po realizację przestrzenną. Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna, lecz ich wspólnym mianownikiem jest artystyczna interpretacja otaczającego uczniów świata: natury, uczuć, struktury języka, etc.
Pracownia rysunku i malarstwa
Katarzyna Wieczorek - artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, magister sztuki; nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Żorach oraz w Wodzisławiu Śląskim, absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (studia magisterskie), laureatka stypendium Ministra Edukacji Narodowej 2007 r., czynnie działająca w wielu kołach naukowych (wystąpienia na konferencjach naukowych i publikacje), autorka wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Od maja 2015 roku współtworzy „Słoneczną Galerię”, będącą projektem „Urtica Dzieciom”, prowadząc cykliczne warsztaty plastyczne w GCZD w Katowicach na Oddziale Onkologii, Hematologii i Chemioterapii, animując działania plastyczne, które wspierają małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
W swojej twórczości malarskiej zajmuje się szczególnie zagadnieniem światła, które modeluje formę, nadając jej charakter bliskości i atmosferę tajemnicy.
Ważniejsze wystawy:
indywidualne:
2012 Galeria MDK w Mikołowie – Malarstwo
2012 Galeria Pod Czaplą w Bytomiu – Malarstwo
zbiorowe:
2018 Konotacje – wystawa twórczości nauczycieli Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim
2014 VIII Konfrontacje Nauczycieli: Galeria MDK Łaziska Górne
2014 Wystawa podyplomowa w BWA w Katowicach
2013 Udział w wystawie pracowni rysunku prof. Lintnera w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2013 Wystawa pracowni malarstwa prof. J. Rykały w Galerii w Liceum Plastycznym w Dąbrowie Górniczej
2012 Galeria MDK w Mikołowie – 7 studentek ASP w Katowicach
2011 Udział w wystawie rysunku studentów ASP w Katowicach w Jarosławiu
2011 Galeria ASP w Katowicach w Rondzie Sztuki Obszary Rysunku
2009 Udział w wystawie w Galerii Audialnia w Krakowie
Publikacje m.in. w monografiach tematycznych: Intymność wyrażona, Zwierzęta i ludzie. Juliusz Słowacki – u stóp pomnika; Udział w konferencjach naukowych:
Zoofilologia UŚ 2010, Co z tym odbiorcą? Interdyscyplinarny obraz odbiorcy sztuki z punktu widzenia twórców i badaczy, UA, UAM Poznań 2011, Mit początku, mit drogi. Analiza historyczna, społeczna i kulturowa, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UW w Świeradowie Zdroju 2008
PRACOWNIA RYSUNKU I MALARSTWA
W pracowni rysunku i malarstwa uczniowie poznają tajniki warsztatu artystycznego, doskonaląc swój indywidualny język wypowiedzi plastycznej. Stopniowanie trudności i zadań, ilość i jakość wiedzy podawanej na każdym z etapów oraz nacisk na pracę z natury oraz z wyobraźni sprzyja wykształceniu niezbędnych umiejętności wypowiedzi ucznia w języku obrazu.
Przedmiot rysunku i malarstwa stanowi fundament rozwoju artystycznego uczniów w trakcie ich edukacji w liceum plastycznym. Młodzi adepci sztuki uczą się odpowiednio korzystać z różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, a także komponować na płaskiej powierzchni podobrazia, ćwicząc obserwację i analizę otaczającego świata, kształcąc się w najbardziej klasycznym i podstawowym sposobie wyrażania poprzez kreskę, plamę, kolor; sprawiając, że określone problemy plastyczne jak kompozycja, konstrukcja, forma, bryła, faktura, światłocień, przestrzeń, modelunek, walor, charakter postaci, perspektywa stają się wyraziste i oddziałują na odbiorę.
W trakcie zajęć w pracowni oraz w plenerze powstają prace, które ukazują niepowtarzalny i oryginalny talent każdego z uczniów
Pracownia ceramiki
Małgorzata Szram - urodziła się w 1989r w Krakowie. W 2009 ukończyła Liceum plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem na specjalności rzeźba. W 2012r obroniła prace licencjacką z grafiki w pracowni prof. Krzysztofa Tomalskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Nowym Sączu.
W 2015r. ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Joanny Piech – Kalarus, oraz projektowania graficznego u dr hab. Stefana Lechwara. Aktualnie jest doktorantką na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
W swojej działalności artystycznej zajmuje się ceramiką, fotografią, litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, często tworząc własne. Zwykle punktem wyjścia dla jej prac, jest przyroda i kontakt człowieka z nią. Posiada również doświadczenie w organizowaniu różnego typu działań artystycznych takich jak plenery, warsztaty, performance. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych, a swoją pierwszą indywidualną wystawą debiutowała w 2015 roku w Małej Galerii w Nowym Sączu.
PRACOWNIA CERAMIKI
Celem nauczania przedmiotu Ceramika Artystyczna jest kształcenie umiejętności świadomego i precyzyjnego poruszania się w przestrzeni działań rzeźbiarskich i projektowych. Zajęcia pozwalają na zapoznanie się z materiałami i technikami z zakresu ceramiki użytkowej i unikatowej, uczą właściwego wyboru narzędzi i posługiwania się różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego. Poprzez działania warsztatowe i twórcze uczeń rozwija przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na formę i materiał rzeźbiarski. Zdobyte umiejętności doskonale przygotowują absolwentów do egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne.
Pracownia projektowania graficznego
i fotografii
JERZY RUPIK - doktor sztuki, absolwent studiów magisterskich na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projektant, fotograf, brał udział w wielu wystawach wystawach zbiorowych między innymi:
wystawie fotografii w ramach Labiryntu Szóstego w Kłodzku, wystawie fotograficznej na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” w Poznaniu, oraz w wystawie plakatu w Oświęcimiu poświęconej 60 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. wystawie fotografii Magiczne Przestrzenie / Magische Räume w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, autor indywidualnych wystaw: Tableau vivant w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, wystawy Balans bieli w Starej fabryce w Bielsku białej. W 2017 roku wystawił prace w cyklu wystaw Pokaz Sztuki Mężczyzn w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, oraz na indywidualnej wystawie Redukcja szumu w Starej Fabryce w ramach Industriady 2017.
Nagrody i wyróżnienia: w 2004 otrzymał wyróżnienie w konkursie na logo Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii w Toruniu, w 2006 nagrodę specjalną za logo Instytutu Jazzu w międzynarodowym konkursie TaMga - INTERNATIONAL TRADE MARK CONTEST w Nowosybirsku, w 2007 roku - pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na logo Uzdrowiska Kołobrzeg, w 2012 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w kategorii: zrewitalizowana przestrzeń publiczna za projekt parku 12 kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na logo Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w 2015 zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na Projekt Koncepcji Artystycznej „Budowy Trasy Pamięci” poświęconej pamięci ofiar katastrof górniczych.
PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO I FOTOGRAFII
Projektowanie graficzne - specjalizacja interdyscyplinarna związana z tworzeniem różnych form prezentacji oraz informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, projektowaniem stron internetowych, ilustracji, typografii, kaligrafii, opakowań, animacji. Program nauczania przygotowuje ucznia do pracy w studiach reklamowych, instytucjach kultury lub do prowadzenia własnej działalności projektowej. Absolwent specjalizacji projektowanie graficzne może również kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
Fotografia artystyczna – uczeń zdobywa umiejętności prawidłowego komponowania i naświetlania zdjęć oraz stosowania nowoczesnych technik cyfrowych i multimedialnych. Uczniowie mają do dyspozycji w kompleksowo wyposażone studio fotograficzne, w którym mogą realizować zaawansowane projekty fotograficzne. Specjalizacja - fotografia umożliwia podjęcie pracy w studiach fotograficznych, instytucjach kultury oraz prowadzenie własnej działalności. Absolwent może kontynuować naukę na wyższych uczelniach artystycznych.
© Liceum Plastyczne w Żorach.
All rights reserved.
Pracownia rzeźby
Pracownia rysunku
i malarstwa
Pracownia ceramiki
Pracownia projektowania graficznego
i fotografii